Jagodzianki!
Dziś przepis na jagodzianki mazurskie! Tylko czemu akurat mazurskie? Powodów jest kilka, po pierwsze jagody to moje ulubione owoce, a kojarzą mi się z naszą działką na mazurach właśnie – zawsze, gdy tam jeździmy zbieramy jagody lub kupujemy je w ilościach hurtowych od pani Jadzi zawodowej zbieraczki jagód. Jemy je przez cały pobyt na działce, a dodatkowo mrozimy by mieć na kilka miesięcy do przodu. Drugim powodem jest fakt, że przepis na te jagodzianki powstał właśnie na mazurach rok temu. Spytałem Was czy chcielibyście przepis, ale w sumie nie przemyślałem, gdzie go opublikuje, bo strona jeszcze nie istniała. I tak właśnie jagodzianki czekały do dzisiaj by je opublikować.
Jagodziankowe rady:
Na wstępie jeszcze kilka protipów żeby ułatwić Wam przygotowanie tych małych cudów świata.
- Jeśli zamierzacie korzystać z mrożonych jagód to najpierw je rozmroźcie, a następnie przełóżcie na sitko i dajcie im odciec. Dzięki temu łatwiej będzie Wam zlepić ciasto wypełnione jagodami.
- Ze świeżymi Jagodami też uważajcie, mianowicie nie mieszajcie ich zbyt wcześnie z cukrem – ten wyciągnie z jagód soki i razem z nimi stworzy syrop, który utrudni Wam sklejanie jagodzianek.
- W przepisie znajdziecie też skrobie ziemniaczaną dodaną do jagód. Nie musicie jej dodawać, ale dzięki niej, mniej jagód wycieknie z waszych słodkich bułeczek.
- Po upieczeniu przykryjcie jagodzianki ściereczką na 20-30 minut – dzięki temu spieczona skórka będzie pięknie błyszcząca, ale jednocześnie mięciutka i sprężysta.
Składniki na 8-10 jagodzianek:
Ciasto:
- 300 g mąki pszennej typ 480
- 140 g mleka
- 5 g suchych drożdży (lub 15 g świeżych)
- 8 g soli
- 50 g cukru
- 1 jajko
- 50 g masła
- 1 rozbełtane jajko do smarowania bułeczek
Wsad:
- 600 g jagód
- 50-80 g cukru
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
- 1 laska wanilii
Kruszonka (składniki najlepiej schłodź w lodówce):
- 100 g zimnej mąki
- 60 g zimnego cukru
- 50 g zimnego masła
- Porządna szczypta soli
Jagodzianki – przygotowanie:
Zacznij od przygotowania ciasta drożdżowego. Do miski wlej mleko, dodaj cukier, jajko i drożdże. Dokładnie wymieszaj i dodaj mąkę i sól. Zagniataj aż uzyskasz jednolite ciasto, a następnie dodaj drobno pokrojone zimne masło i wgniataj je, aż znowu uzyskasz jednolite zgrabne i sprężyste ciasto. Zawiń miskę z gotowym ciastem folia spożywczą i odstaw do wyrastania. Do wyboru masz dwie opcje; 1. Wyrastanie w temperaturze pokojowej przez 3-4 godzinki lub 2. W lodówce przez 12 godzin, najlepiej wtedy zagnieść ciasto na noc.
Gdy ciasto dojrzewa Ty przygotuj kruszonkę. Mąkę wymieszaj z cukrem i solą, masło zetrzyj na tarce bezpośrednio do mąki. Wymieszaj, szybko zagnieć by nie nagrzewać masy, zawiń w folie spożywczą i wstaw do lodówki.
Wyrośnięte i dojrzałe ciasto, przebij, podziel na 8-10 równych porcji. W tym momencie wymieszaj jagody z cukrem, ziarenkami z laski wanilii i łyżką skrobi ziemniaczanej.
Formowanie i pieczenie:
Porcje ciasta rozwałkuj cienko na okrągłe placki o średnicy około 12-15 cm. Na środek rozwałkowanego ciasta nałóż porcje jagód tak, by starczyło na każdą jagodziankę – około 50-60 g jagód. Teraz zlep ciasto trochę jak pierogi – uszczyp ze sobą każdy bok tak by zamknąć jagody w środku i by było tam jak najmniej powietrza. Sklej dokładnie i połóż gotową jagodziankę na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia zlepieniem do dołu.
Gotowe, zlepione i uformowane jagodzianki przykryj ściereczką i odstaw na godzinę do wyrastania. W tym czasie rozgrzej piekarnik do 190 stopni Celsjusza. Wyrośnięte jagodzianki posmaruj dokładnie rozbełtanym jajkiem, a następnie posyp obficie kruszonką. Piecz około 20 minut, aż jagodzianki i kruszonka się pięknie zrumienią
Dajcie znać, jeśli zrobicie swoje jagodzianki! Dodajcie zdjęcie na Instagram czy Facebook i oznaczcie mnie, a ja z chęcią
podzielę się Waszym efektem z innymi!