Galette migdałowe z morelami

Galette migdałowe z morelami

Galette migdałowe z morelami

Czym jest Galette?

Najprościej ujmując to rustykalna tarta pieczona bez foremki. Boki ciasta zawija się na wierzch tak, by nadzienie nie miało jak „uciec” z tarty. Nadzienie to już nasza fantazja, a moją były właśnie morele, które są teraz w sezonie. Połączyłem je z miodem i rozmarynem, a kruche ciasto wzbogaciłem o migdały. Do gotowego galette przygotowałem jeszcze krem z kwaśnej śmietany – wszystko zniknęło w 10 minut po upieczeniu 😉

Składniki na galette z morelami

Ciasto:

  • 150 g mąki pszennej typ 480
  • 60 g zmielonych płatków migdałowych
  • 30 g cukru
  • 3 g soli
  • 100 g masła
  • 80 g kwaśnej śmietany

Wkład:

  • 6-7 moreli
  • 50 g miodu
  • Kilka gałązek rozmarynu

Krem:

  • 100 g kwaśnej śmietany
  • 100 g mascarpone
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 laska wanilii lub 1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią

Sposób przygotowania galette:

Zacznij od ciasta – wszystkie składniki na ciasto mocno schłodź. Masło i suche składniki możesz nawet lekko zamrozić. Następnie w metalowej lub szklanej misce (taka najdłużej będzie trzymać zimną temperaturę) wymieszaj suche składniki – mąkę, zmielone migdały, cukier i sól. Do środka zetrzyj masło. Możesz je również pokroić w drobną kostkę, ale ścieranie na tarce jest szybsze, a dzięki temu masło nie zdąży się nagrzać.

Po maśle dodaj zimną kwaśną śmietanę i wymieszaj wszystko widelcem.
Zagnieć szybko i krótko, starając się nie nagrzewać ciasta. Uformuj z ciasta płaski dysk i zawiń je w folię spożywczą. Wstaw do lodówki na 1-2 godziny lub do zamrażarki na 30 minut.

Kruche ciasto z migdałami

 

Morele w rozmarynie

W tym czasie przygotuj morele. Pokrój je na dowolnie wybrany przez siebie kształt (połówki/ćwiartki/ósemki). Miód zagrzej delikatnie z gałązkami rozmarynu. Gdy zrobi się płynny, a rozmaryn lekko zmięknie przelej go do miski z pokrojonymi morelami. Wymieszaj dokładnie i odstaw do zamarynowania.

Morele w miodzie z rozmarynem

Krem z kwaśnej śmietany

Jestem fanem kwaśnej śmietany dodawanej do deserów, dlatego pojawiła się i tutaj. Wymieszaj kwaśną śmietanę z cukrem i ziarnami z laskii wanilii lub cukrem waniliowym. Gdy wszystko pięknie się połączy dodaj mascarpone, dokładnie wymieszaj i wstaw do lodówki.

Pieczenie Galette

Schłodzone ciasto rozwałkuj na okrągły placek o grubości około 0,5 cm.
Zostawiając około 2-3 cm zapasu na ranty, ułóż morele na środku rozwałkowanego galette. Nie wlewaj na ciasto powstałego syropu – zbyt duża ilość płynu może rozmoczyć ciasto. Syrop zredukuj na patelni lub w garnuszku tak by lekko zgęstniał – będziesz smarować nim morele po upieczeniu.

Sposób zwijania galette 1Sposób zwijania galette 2

 

Gdy ułożysz morele zacznij zawijać brzegi ciasta na wierzch tak, by delikatnie przykryć owoce dookoła, a przy okazji zamknąć je w tarcie. Następnie posmaruj ciasto rozbełtanym jajkiem – dzięki temu będzie się pięknie błyszczeć po upieczeniu.
Gotową tarte wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i piecz przez 20-30 minut.

 

Upieczone galette odstaw na 5-10 minut. Dzięki temu ciasto wchłonie soki z moreli. Wierzch owoców posmaruj zredukowanym syropem miodowym. Gotowe porcje podawaj z kremem z kwaśnej śmietany i mascarpone. Mogą to być również lody waniliowe!

 

Galette po upieczeniu z kremem

 

Pamiętaj!
Pochwal się swoim dziełem, wstawiając zdjęcie na Instagram lub Facebook z hasztagiem #toczylowski i oznacz mnie koniecznie!

Tylko w ten sposób Cię znajdę!
Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz przepis dalej.
Dzięki!

 

Opublikowany w przepis
Poprzedni
Wszystkie posty
Następny

© 2023 Michał Toczyłowski. Wszelkie prawa zastrzeżone