Risotto Bianco

Risotto Bianco

Risotto Bianco

Risotto to idealne danie na walentynkową kolację. Cudownie kremowe, rozlewające się po talerzu niczym gorąca lawa, idealnie będzie komponować się z kieliszkiem białego wina lub prosseco. Jeśli dodamy do niego kilka listków lubczyku lub odrobinę oliwy truflowej wzbogacimy go o naturalne afrodyzjaki, a to już mówi samo za siebie. Więcej przepisów na walentynki i nie tylko znajdziecie w mojej książce – Sex&Cook Miłosć od kuchni.

 

książka

 

 

Składniki na risotto dla 2 osób

  • 2 szalotki
  • ½ laski selera naciowego
  • 4 łyżki masła
  • 3 łyżki oliwy
  • 120 g ryżu Arborio albo Carnaroli
  • 200 ml białego wina (plus butelka do kolacji)
  • Około 1 l bulionu warzywnego
  • 60 g parmezanu
  • Garść lubczyku lub kilka łyżek oliwy truflowej
  • Sól i pieprz do smaku

 

 

Bulion do risotto

 

Dobry bulion to podstawa, niezależnie czy to baza na zupę, gulasz, czy risotto. W bulionie na risotto powinny pojawić się marchewki, cebula, seler, pietruszka, ząbek czosnku, liście laurowe czy ziele angielskie. Warzywa gotuj od zimnej wody na małym i wolnym ogniu. Gdy płyn zacznie wrzeć dorzuć przyprawy i gotuj jeszcze 45 minut. Tak przygotowany bulion będzie idealną bazą pod risotto. Jeśli chcesz by bulion miał moc specjalna dodaj do niego łodygi z lubczyku.

 

Risotto – jaki ryż?

 

Arborio albo Carnaroli. To typy ryżów o krótkiej i okrągłej budowie które nie tylko lepiej i szybciej wchłaniają płyny, ale mają też większą zawartość skrobi, która pozytywnie wpływa na kleistość risotto. Ryżu do risotto pod żadnym pozorem nie płuczemy!

 

risotto

 

Przygotowanie składników

 

Może się nie wydawać, ale risotto to dość dynamiczne danie. Musimy mieć przygotowane wszystkie składniki by potem dorzucać jedno po drugim. Zacznij od bulionu – miej go cały czas na palniku na minimalnym ogniu by bez przerwy był gorący. Zimny bulion spowalniałby gotowanie risotto i negatywnie wpływałby na cały ryż.

Szalotkę i seler naciowy obierz i pokrój w drobną kostkę nie większą niż ziarenka ryżu. W głębokiej patelni rozgrzej oliwę i łyżkę masła. Na rozgrzany tłuszcz dorzuć pokrojone warzywa i smaż na wolnym ogniu. Gdy szalotka się zeszkli dodaj odmierzony ryż i dalej podsmażaj przez około 2-3 minuty. Po tym czasie ryż powinien zrobić się szklisto przezroczysty i to tutaj zaczyna się dolewanie…

 

Gotowanie

 

Wlej wino i czekaj aż większość płynu wchłonie się w ryż. Od tego momentu dolewaj co jakiś czas chochelkę gorącego bulionu – tak by ryż miał w czym się gotować. Od czasu do czasu zamieszaj risotto drewnianą łyżką bądź silikonową szpatułką tak by ryż gotował się równomiernie. Czemu drewniana lub silikonowa? Bo metalowe narzędzia są zbyt twarde i mogą „połamać” ziarenka ryżu, a tego nie chcemy!

Po około 15-20 minutach ryż powinien być już idealnie ugotowany, a bulion powinien się kończyć. Zdejmij patelnie z ognia, dodaj chochlę bulionu, pozostałe masło i starty parmezan. Wymieszaj i odstaw na 2-3 minuty by wszystko się ładnie ściągnęło. Pamiętaj jednak że risotto musi być konsystencji lawy! Kleiste i nieco gęste, ale mimo wszystko płynne. Jeśli twoje risotto zbytnio zgęstniało, dodaj jeszcze chochelkę bulionu i zamieszaj.

Podawaj posypane parmezanem z kilkoma listkami lubczyku. Jeśli go nie lubisz, a chcesz dodać daniu nieco romantyzmu możesz polać risotto oliwą truflową!

risotto 5

Pamiętaj!
Pochwal się swoim dziełem, wstawiając zdjęcie na Instagram lub Facebook z hasztagiem #toczylowski i oznacz mnie koniecznie!

Tylko w ten sposób Cię znajdę!
Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz przepis dalej, a jeśli szukasz kolejnych przepisów to zajrzyj TUTAJ!

Dzięki!

Opublikowany w przepis
Poprzedni
Wszystkie posty
Następny

© 2023 Michał Toczyłowski. Wszelkie prawa zastrzeżone